Partner serwisu
19 grudnia 2017

Bezpieczeństwo techniczne instalacji przemysłowych. Wsparcie UDT w obszarze instalacji przeciwwybuchowych

Kategoria: Aktualności

Użytkownik (właściciel) instalacji przemysłowych zobowiązany jest spełnić zarówno wymagania formalne i prawne (w tym zwłaszcza dotyczące bezpieczeństwa pracy) jak i wymagania techniczne. Prawidłowy wybór wyrobów i usług spośród bogatej oferty rynku krajowego jak i wewnątrzunijnego, a może również pozaunijnego, wymaga od przedsiębiorcy szerokiej i dogłębnej wiedzy.

Bezpieczeństwo techniczne instalacji przemysłowych. Wsparcie UDT w obszarze instalacji przeciwwybuchowych

UDT-CERT zapewnia przedsiębiorcy kompetentne wsparcie. Działając jako niezależna, trzecia strona świadczy usługi w zakresie niezależnych i bezstronnych ocen technicznych i organizacyjnych aspektów działalności przemysłowej.

Naturalny podział wymagań prawnych na wymagania dla producentów wyrobów przeznaczonych do pracy w atmosferach potencjalnie wybuchowych, wymagania dla projektantów i wykonawców instalacji oraz wymagania dla użytkownika skutkuje obszarem napięć w punktach nakładania się interesów (producent – projektant, projektant – instalator, instalator – inwestor, inwestor – użytkownik).

Wymagania w zakresie wprowadzenia wyrobów przeciwwybuchowych na rynek zawarte są w dyrektywie 2014/34/UE (ATEX), natomiast wymagania w zakresie bezpieczeństwa pracy w związku z występowaniem atmosfer wybuchowych w dyrektywie 1999/92/WE (ATEX user).

Rys. 1. Cykl życia urządzenia z podziałem na obszary odpowiedzialności (dyrektywa ATEX – po prawej i dyrektywa ATEX user – po lewej)

Również „Kodeks pracy” nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia aby stosowane maszyny i inne urządzenia techniczne spełniały wymagania dotyczące oceny zgodności (jeśli mają zastosowanie).

UDT-CERT działa na terenie całego kraju jako niezależna jednostka ekspercka. Zgodnie z misją, którą jest działanie w obszarze bezpieczeństwa, UDT-CERT praktykuje interdyscyplinarne podejście do badań i oceny w zakresie bezpieczeństwa technicznego (np. dyrektywy MD+ATEX).

Wsparcie UDT-CERT w obszarze bezpieczeństwa przeciwwybuchowego obejmuje:

  • Odbiory techniczne (urządzenia, systemy ochronne, zestawy, instalacje …)

Zanim instalacja zostanie dopuszczona do użytku, pracodawca jest zobowiązany dokonać przeglądu początkowego (zerowego) i zweryfikować m. in. zgodność zainstalowanych wyrobów z wymaganiami projektowymi i zamówieniem. W przypadku skomplikowanych instalacji, linii produkcyjnych, zestawów czy dużych maszyn najczęściej zawierają one wyroby od różnych producentów, wyroby różnych rodzajów (elektryczne, nieelektryczne, systemy ochronne). Przeprowadzenie odbioru technicznego wymaga od użytkownika szerokiej wiedzy z wielu dziedzin, biegłego poruszania się w świecie wymagań ujętych w normach oraz znajomości zasad wprowadzania wyrobów na rynek UE. Bardzo często takie wyroby podlegają również wielu dyrektywom (np. ATEX + MD).

UDT-CERT dysponując specjalistami z wielu dziedzin techniki realizuje wyżej opisane oceny w sposób przekrojowy (odbiory techniczne) wspomagając przyszłego użytkownika i zabezpieczając przed przyjmowaniem odpowiedzialności przypisanej do producenta wyrobu. Przeglądy realizowane są według zasad ujętych w normach (np. PN-EN 60079-17).

  • Weryfikację poprawności doboru (według parametrów stref, według wymagań technicznych, według stosowanych technologii…)

Właściwy dobór urządzeń do zagrożeń występujących w miejscu pracy wymaga analizy wielu aspektów. Niektóre z wymagań zawarte są w przepisach prawa, niektóre zaś w normach (np. PN-EN 60079-10-1 i -2). Oddzielną grupę stanowią ograniczenia stosowania narzucone przez producenta wyrobu. Swobody gospodarcze zaowocowały szerokim obszarem usług dotyczących klasyfikacji stref zagrożenia wybuchem czy opracowywania Dokumentu Zabezpieczenia Przed Wybuchem (DZPW). Użytkownik instalacji (urządzeń) zakupując usługę przeprowadzenia takich klasyfikacji i ocen nie może zwolnić się z odpowiedzialności za weryfikację otrzymanych dokumentacji.

UDT-CERT działając w we wspólnym społecznym interesie, jakim jest bezpieczeństwo pracy, dokonuje weryfikacji poprawności doboru urządzeń do występujących zagrożeń czyli weryfikacji dokumentacji klasyfikacji stref (gazowych i pyłowych) oraz weryfikacji poprawności DZPW.

  • Weryfikację spełnienia wymagań (w tym minimalnych) w przypadku np. instalacji używanych

Szeroka oferta rynku wtórnego urządzeń przemysłowych, zachęca do nabywania wyrobów używanych (najczęściej całych instalacji). W niektórych przypadkach zakup instalacji używanej jest ekonomicznie uzasadniony. Należy jednak rozważyć wszystkie wymagania techniczne oraz prawne, które się wiążą z nabyciem instalacji używanej.

Podobnie, zmiany wymagań technicznych czy technologii, oraz postęp techniczny wymuszają na użytkowniku dokonywanie zmian w stosowanych urządzeniach i technologiach. Czy te zmiany są już istotne czy jeszcze nie? Czy zakupiona używana instalacja techniczna zapewnia spełnienie wymagań minimalnych (np. według dyrektywy MD czy ATEX user)? Na takie pytania musi odpowiedzieć użytkownik dokonując oceny ryzyka w miejscu pracy.

UDT-CERT weryfikuje spełnienie wymagań prawnych i technicznych przez używane instalacje. Dokonuje weryfikacji kompletności dokumentacji towarzyszącej wyrobowi oraz zapewnia wsparcie podczas przeprowadzania oceny ryzyka związanego
z używaniem urządzeń i wynikającego ze współpracy urządzeń.

  • Weryfikację zastosowanych rozwiązań organizacyjnych (procedury, instrukcje, decyzje odnośnie napraw i remontów, właściwa gospodarka urządzeniami, system zezwoleń odnośnie prac szczególnie niebezpiecznych ….)

Jedna z metod ograniczania ryzyka w miejscu pracy jest wdrożenie odpowiednich procedur i instrukcji eksploatacji. Prawidłowa organizacja pracy może mieć istotny wpływ, zarówno na bezpieczeństwo pracy, jak i na minimalizację ewentualnych szkód.

Również odpowiedzialność za decyzje odnośnie do remontów czy gospodarkę urządzeniami (przeglądy i konserwacje) spoczywa na użytkowniku.

UDT-CERT będąc jednostka bezstronną dokonuje oceny rozwiązań organizacyjnych, mając na uwadze, że najbardziej bezpieczne i pożądane jest wykonywanie prac w warunkach bezpiecznych (w warunkach niewystępowania zagrożenia).

Właściwa gospodarka urządzeniami przeciwwybuchowymi przekłada się również na korzyści ekonomiczne dając dodatkowe atuty przy odsprzedaży urządzenia.

  • Weryfikację Dokumentu Zabezpieczenia Przed Wybuchem (DZPW)

DZPW powinien być dokumentem zawsze aktualnym – odpowiadającym zmianom. Niezależny przegląd DZPW pozwala zweryfikować zawartość oraz dokonać niezależnej oceny poprawności.

Mimo iż dyrektywa ATEX user wyraźnie definiuje kolejność wdrażania środków zaradczych (unikanie atmosfer, niedopuszczenie do zapłonu, ograniczenia) stosowane technologie nie zawsze przyjmują te kolejność. Niekiedy pozornie łatwiejsze, mimo iż zawsze droższe, wydaje się wyposażyć instalacje w techniczne środki zabezpieczające (np. systemy ochronne).

UDT-CERT dokonując weryfikacji DZPW zwraca szczególna uwagę na możliwość ograniczenia nadmiarowego stosowania zabezpieczeń technicznych w miejsce zalecanych (przez ATEX user) rozwiązań technologicznych.

Rys. 2. Kolejność stosowania środków ochronnych według dyrektywy ATEX user

  • Analizę i ocenę ryzyka

Jednym z obowiązków nałożonym przez dyrektywę ATEX user na pracodawcę jest przeprowadzenie analizy i oceny ryzyka w miejscach pracy. Ocena ryzyka jest działaniem kompleksowym. Ocena zagrożeń wynikających z występowania atmosfer potencjalnie wybuchowych jest jedną z części. Ocena ryzyka powinna być zawarta w jednym „raporcie bezpieczeństwa”.

Ocena ryzyka umożliwia ocenę i analizę technicznych i organizacyjnych środków zapewniania bezpieczeństwa. Ponieważ nie wszystkie wyroby stosowane w atmosferach potencjalnie wybuchowych podlegają dyrektywie ATEX (2014/34/UE) ocena zagrożeń jest obowiązkiem użytkownika (pracodawcy).

UDT-CERT posiada bogate doświadczenie w zakresie analizy ryzyka (FSA, PHA, HAZOP, SIL, ETA, FTA, FMEA, LOPA, RAMS, RBI, AMS, PHA IT), realizowanych w największych instalacjach przemysłowych w Polsce, które może być pomocne podczas analizy zagrożeń związanych z występowaniem atmosfer potencjalnie wybuchowych.

Współpraca pomiędzy uczestnikami realizacji inwestycji jest z korzyścią dla wszystkich stron:

  • Główny dostawca zyskuje pewność, odnośnie poprawności i bezpieczeństwa wyrobów dostarczanych przez podwykonawców,
  • Inwestor uzyskuje wiedzę odnośnie poprawności montażu (instalowania) istotnych dla bezpieczeństwa urządzeń i systemów ochronnych,
  • Użytkownik otrzymuje wiarygodne dane początkowe oraz weryfikację przekazanych dokumentacji, co jest podstawą do uruchomienia i eksploatacji instalacji.

Rys. 3. Korzyści dla wszystkich stron (Win – Win – Win – Win)

Naszym wspólnym celem jest odpowiedni poziom bezpieczeństwa

Artykuł sponsorowany

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ