Partner serwisu
01 października 2018

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w III kwartale?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekCHEMIA.pl w III kwartale 2018 roku.

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w III kwartale?

W branży gazowej czekają nas dwa kluczowe wydarzenia: w 2019 r. wygasa kontrakt tranzytowy z Gazpromem, według którego pracuje pełną parą rurociąg Jamalski. Nie wiadomo więc, jak będzie wyglądał przesył rosyjskiego gazu przez Polskę już za półtora roku, a wtedy ma być już gotowy Nord Stream 2. Dodatkowo w 2022 r. kończy się kontrakt z Gazpromem.

4 września 2018 r. na fińskich wodach terytorialnych do pracy ruszył statek-platforma "Solitaire", rozpoczynając układanie rurociągu Nord Stream 2 na dnie Morza Bałtyckiego. Ma on połączyć rurociągiem stację pomp "Słowianskaja" z Greifswaldem w Niemczech.

Ostatnio przetoczyła się przez wszystkie media kolejna „afera” - sprawa negocjacji gazowych z Rosją w latach 2009 – 2010. W telewizjach błysnęli eksperci, wypowiedzieli politycy, zobaczyliśmy trochę zdjęć z tamtych lat. Niestety, materiał wyjściowy – kilkustronicowa publikacja w jednym z tygodników - był na dramatycznie niskim poziomie. Szkoda go tutaj omawiać, bo i tak Czytelnicy moich publikacji doskonale wiedzą, jak wygląda nierzetelność dzisiejszych przekazów w tych sprawach. Wystarczy.

PGNiG podpisało porozumienia na długoterminowe (20-letnie) dostawy blisko 5,5 mld m3/rok skroplonego gazu ziemnego z USA. O szansach na realizację pisałem już wcześniej, wydaje się że na razie ten gaz jest jeszcze w głębokim lesie.

Nadtlenki organiczne należą do szczególnie reaktywnych chemicznie związków: są termicznie niestabilne i mogą ulegać egzotermicznemu samoprzyspieszającemu się rozkładowi, mogą rozkładać się wybuchowo, są łatwopalne, wrażliwe na wstrząs i tarcie, reagują niebezpiecznie w kontakcie z innymi substancjami. Dlatego też w szczególności zostały wzięte pod lupę przepisów.

O blisko 3,3 mld m3 rocznie zwiększyły się techniczne możliwości transportu gazu ziemnego do Polski od 2011 r., co stanowi 30% dotychczasowego importu gazu do naszego kraju.

PGNiG podpisało porozumienia z Venture Global LNG i PortArthur LNG na 20-letnie dostawy blisko 5,5 mld m3 (ok. 30% dzisiejszych potrzeb Polski). Co charakteryzuje te spółki? To takie LNG-start-upy. Partnerzy PGNiG są na początku długiej drogi do eksportu skroplonego gazu. Przyjrzyjmy się animatorom tych projektów.

W pierwszej części inżynierskiego patrzenia na budowę rurociąg morskiego poznaliśmy wyzwania, z którym trzeba sobie poradzić przed położeniem rur. A jak wygląda sam proces układania rurociągu?

Karty charakterystyki są obowiązkowym dokumentem służącym do wymiany informacji na temat właściwości, zagrożeń oraz sposobów ich zapobiegania dla chemikaliów. Jest to dokument, który w ostatnim czasie uległ znacznej ewolucji. Jakiej?

Opisywałem wcześniej, jak Amerykanie przy pomocy przepisów antyterrorystycznych zarządzają bezpieczeństwem sektora chemicznego i okazało się, że pomimo iż przez te lata nie było żadnych ataków, tak przedsiębiorstwa, jak i pracownicy czy mieszkańcy terenów wokół zakładów – chcą, by te przepisy dalej obowiązywały. Dlaczego? Bowiem poziom bezpieczeństwa przemysłowego jest bardzo niski.

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ