ANWILOWE warsztaty na akademickim poziomie
Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Włocławka oraz okolicznych gmin już po raz trzeci wezmą udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez ekspertów z polskich uczelni technicznych. Warsztaty chemiczne i mechatroniczne, które odbędą się w najbliższy piątek, 7 czerwca – na zaproszenie ANWILU – poprowadzą naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Politechniki Łódzkiej, współpracujący na co dzień z włocławską spółką z Grupy ORLEN.
Wykłady oraz zajęcia warsztatowe dla młodych pasjonatów nauki o atomach i molekułach odbędą się w Zespole Szkół Chemicznych już po raz trzeci. Specjaliści z Politechniki Łódzkiej rozpoczną zajęcia od wykładu pt. Sztuczny nos – instrument doskonał, by następnie wspólnie z jego uczestnikami zająć się wykrywaniem substancji chemicznych w produktach spożywczych oraz wytwarzaniem pianki poliuretanowej.
W tym roku ANWIL postanowił wzbogacić program wydarzenia o zajęcia z mechatroniki. Ich współorganizatorem oraz gospodarzem będzie Zespół Szkół Technicznych we Włocławku. Do świata inżynierii mechanicznej, komputerowej i automatyki przeniosą uczestników zajęć przedstawiciele Politechniki Gdańskiej. Ta część przedsięwzięcia rozpocznie się wykładem pt. Napędy systemów mechatronicznych, po którym naukowcy razem z uczniami przetestują m.in. systemy komputerowego wspomagania obróbki elementów przy użyciu tokarki i frezarki CNC – od przygotowania przedmiotu poprzez symulację procesu aż do końcowej analizy obróbki.
Popularyzacja nauki przedmiotów ścisłych na wszystkich poziomach kształcenia jest stałym elementem działalności społecznej ANWILU. Służą temu zarówno programy stypendialne skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studentów, jak i konkurs grantowy Uczę się z ANWILEM Fundacji ANWIL dla Włocławka, w którym dofinansowanie otrzymują nowatorskie projekty edukacyjne. Od 2016 roku fundacja korporacyjna włocławskiej spółki przekazała niemal pół miliona złotych na realizacjęprawie 40 takich inicjatyw.
Komentarze