Partner serwisu

W Grupie LOTOS S.A. stawiają na efektywność

Kategoria: Z życia branży

Czas od zakończenia Programu 10+ został wykorzystany do przygotowania nowych projektów, których celem było dalsze podniesienie efektywności energetycznej zakładu w Gdańsku.

W Grupie LOTOS S.A. stawiają na efektywność

W ramach podjętych działań inwestycyjnych przygotowano i zrealizowano: doprowadzenie wysokociśnieniowego gazu ziemnego, wymianę pieców technologicznych dwóch instalacji zakładów paliwowego i olejowego, budowę instalacji odzysku gazów zrzutowych.

Pierwsze z działań inwestycyjnych, polegające na doprowadzeniu wysokociśnieniowego gazu ziemnego, zakończyło się wykorzystaniem gazu ziemnego w produkcji wodoru, ciepła i energii elektrycznej w zakładowej elektrociepłowni oraz w produkcji gazu opałowego, zasilającego piece instalacji technologicznych. Wcześniejsze doświadczenia ze średniociśnieniowym gazem ziemnym opierały się o jego wykorzystanie na niewielką skalę w produkcji gazu opałowego.

Uruchomione w połowie 2012 roku dostawy wysokociśnieniowego gazu ziemnego doprowadziły do jego sukcesywnego zagospodarowania kolejno w produkcji gazu opałowego, wodoru, a ostatecznie w skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej. Spodziewane efekty zrealizowanych działań uwidoczniły się w obszarze procesowym i energetycznym. Dzięki zastosowaniu gazu ziemnego w produkcji wodoru uwolniono dotychczasowe surowce podstawowe – LPG i benzynę lekką. Stanowią one obecnie wsady rezerwowe. Zastosowanie gazu ziemnego w produkcji gazu opałowego, jak i w zakładowej kogeneracji uwolniło dotychczas spalane oleje opałowe. Tak uwolnione surowce i paliwa powiększyły pulę produktów sprzedawanych na rynku. Oprócz efektu ekonomicznego, wynikającego z wprowadzenia tańszego surowca i paliwa, wystąpił także efekt energetyczny. Stosowanie do celów energetycznych oleju opałowego nieść może zagrożenie związane z sukcesywnym pogarszaniem efektywności energetycznej pieców i kotłów, wynikającym ze stopniowego zanieczyszczania się osadami elementów części spalinowej. Zastąpienie takiego paliwa ciekłego paliwem gazowym eliminuje ten problem, zapewniając przez długi czas stabilne warunki pracy pieców i kotłów.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ