Partner serwisu

W Grupie LOTOS S.A. stawiają na efektywność

Kategoria: Z życia branży

W ramach drugiego z działań zastąpiono nieefektywne i wyeksploatowane piece technologiczne nowoczesnymi wysokosprawnymi piecami technologicznymi. Uzyskana w ten sposób oszczędność energii pierwotnej na poziomie ponad 15%, oprócz efektu środowiskowego, przynosi efekt ekonomiczny. A zastosowanie zaawansowanych układów sterowania podnosi jakość prowadzonych procesów technologicznych.

Trzecie z ostatnio zrealizowanych działań inwestycyjnych wiąże się z wpisującymi się w krajobraz rafineryjny pochodniami (w potocznym języku zwanymi „świeczkami”). Widoczne z daleka wieże pochodni umożliwiają bezpieczne odprowadzenie i kontrolowane spalenie nadmiarowych gazów rafineryjnych, wyprowadzanych w uzasadnionych sytuacjach z instalacji technologicznych. Dotychczas wyprowadzone poprzez system rurociągów zrzutowych do pochodni gazy rafineryjne, były bezproduktywnie spalane, uwalniając energię do otoczenia. System ten stanowi wentyl bezpieczeństwa instalacji rafineryjnych, chroniąc je przed zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz aparatów i urządzeń.

W ramach zrealizowanej inwestycji wybudowano instalację umożliwiającą zawrócenie wyprowadzanych z instalacji do jednej z pochodni niezasiarczonych gazów zrzutowych do systemu gazu opałowego. System gazu opałowego dostarcza paliwo do pieców technologicznych, co pozwala zagospodarować odzyskane gazy zrzutowe do celów energetycznych. Wielowymiarowość korzyści z tytułu uruchomienia tej instalacji polega na osiągnięciu oszczędności w zużywanych przez rafinerię paliwach. W ten sposób ogranicza się zużycie kupowanego z zewnątrz gazu ziemnego, redukuje się oddziaływanie środowiskowe zakładu poprzez ograniczenie spalania takich strumieni zrzutowych na pochodniach, a finalnie osiąga się efekt ekonomiczny wyrażający się w zaoszczędzonych środkach z tytułu unikniętych kosztów zakupu paliwa i opłat środowiskowych.

 

O efektywności na "Chemii"
O efektywności energetycznej na przykładzie doświadczeń operacyjnych i inwestycyjnych w Grupie Lotos S.A. mówił podczas Sympozjum "Chemia 2014" w Płocku Pan Dariusz Sassak, kierownik zespołu ds. efektywności energetycznej w Grupie LOTOS S.A. (prezentacja w pliku do pobrania)

 

Na zdjęciu: Instalacja odzysku gazów zrzutowych wraz z pochodnią. System stanowi wentyl bezpieczeństwa instalacji rafineryjnych, chroniąc je przed zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz aparatów i urządzeń.

 

Więcej znajdziecie Państwo w magazynie "Chemia Przemysłowa" 1/2014.

 

fot.: Grupa LOTOS S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ