Jarosław Ptaszyński: Wysoka jakość to nie wszystko
– Choć wysoka jakość jest cały czas naszą ważną przewagą konkurencyjną, to coraz częściej nie jest już dla naszych klientów kryterium decydującym. Dziś równie ważne jest z ich perspektywy to, że jesteśmy firmą nowoczesną, wdrażającą nowe technologie i rozwiązania, a dodatkowo - konkurencyjną cenowo – mówi Jarosław Ptaszyński, Prezes Zarządu CIECH Soda Polska, jednych z największych zakładów w Europie produkujących sodę i sól.
Aleksandra Grądzka-Walasz: Jak dzisiaj wygląda konkurencyjność przemysłu chemicznego?
Jarosław Ptaszyński: CIECH jest firmą międzynarodową, aktywnie działającą na rynkach europejskich i światowych. Połowa naszych produktów trafia do odbiorców zagranicznych, dlatego podlegamy globalnym procesom i zasadom konkurencyjności. Dziś w światowym przemyśle chemicznym liczy się przede wszystkim efektywność, będąca rezultatem doskonałości operacyjnej i innowacyjności.
W przypadku takiego produktu jak soda kalcynowana, jakość, determinowana procesem produkcji znanym powszechnie od ponad 150 lat, schodzi na dalszy plan, bo przez te wszystkie lata globalni producenci dopracowali proces od tej strony. Dlatego dziś coraz częściej kluczową przewagą konkurencyjną jest efektywność produkcji, doskonalona poprzez wykorzystanie nowoczesnych i innowacyjnych technologii. Ważną przewagą może też być obsługa klienta czy reputacja budowana przez wiele lat bardzo dobrych relacji z dużymi odbiorcami. Nie da się ukryć, że dziś na konkurencyjność składa się wiele elementów.
A konkurencja jest coraz trudniejsza.
Jeszcze 20 lat temu jakość była powodem, dla którego oferowałem klientowi wyższą cenę. Dziś już tak nie jest, bo wysoka jakość coraz częściej staje się standardem, a nie przewagą. Dlatego, choć jakość jest dla nas cały czas priorytetem, nie jest już decydująca w walce o klienta – musimy pokazać, że jesteśmy firmą nowoczesną, wdrażającą nowe technologie oraz kompleksowe rozwiązania dla klientów, np. z zakresu logistyki, a dodatkowo atrakcyjną cenowo. Nie oszukujmy się, w końcowym rozrachunku nie ma znaczenia, że nasze technologie są innowacyjne i przyjazne środowisku, jeśli generują przy tym bardzo wysokie koszty, a tym samym – cenę końcową.
Dlatego w Grupie CIECH prowadzimy wiele projektów z obszaru badań i rozwoju, które wpływają na naszą efektywność i codzienną doskonałość operacyjną. Tylko unikalne innowacje umożliwiają dziś osiągnięcie przewagi konkurencyjnej. Czasem wystarczy, by jeden projekt badawczy na dziesięć okazał się strzałem w dziesiątkę, który pozwoli nam wypracować realną przewagę nad konkurencją. Dziś jesteśmy po fazie testowej projektu zawracania dwutlenku węgla do procesu produkcji sody. To obiecująca technologia, która może umożliwić nam zmniejszenie emisji CO2 w procesie produkcji.
Mówimy o projekcie prowadzonym z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla?
Tak. Dzięki niemu lepiej możemy wykorzystywać dwutlenek węgla po zatężeniu, zmniejszyć emisje i zużycie surowców kopalnych. Na ten rok mamy przewidziane testy przemysłowe naszej instalacji pilotażowej, więc na ostateczne wyniki musimy jeszcze poczekać. Dotychczasowe prace przyniosły bardzo obiecujące rezultaty. Prowadzimy też oczywiście inne projekty badawcze wpływające na efektywność produkcji.
Komentarze