Partner serwisu
28 października 2020

Przyszłość zaczyna się dzisiaj

Kategoria: XIII Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym, 27-28 października 2020, online

Tegoroczna Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym odbywa się wyjątkowo w formule online. Pierwszy dzień już za nami. Prelegenci mówili nie tylko o zarządzaniu produkcją i bezpieczeństwie, ale także o realizacji zadań utrzymania ruchu, cyfryzacji procesów produkcyjnych czy minimalizacji liczby nieplanowanych awarii.

Przyszłość zaczyna się dzisiaj

Konferencję otworzył prezes BMP Sp. z o.o., Adam Grzeszczuk. Następnie słowa wstępu wygłosił wiceprezes ds. produkcji i handlu z Grupy LOTOS S.A, Piotr Walczak oraz członek zarządu Grupy Azoty S.A., Artur Kopeć.

Fabryka przyszłości

O tym, jak powinna wyglądać fabryka przyszłości, dyskutowano w ramach panelu pierwszego. Jak zarządzać produkcją i bezpieczeństwem w dobie pandemii? Na to pytanie odpowiedział Artur Kopeć z Grupy Azoty S.A.

– Zarządzanie w dobie pandemii nosi znamiona zarządzania kryzysowego i skupia się na 5 kluczowych aspektach: utrzymaniu ciągłości produkcji, utrzymaniu ciągłości dostaw surowców i energii, utrzymaniu ciągłości logistycznej, utrzymaniu ciągłości zarządzania oraz bezpieczeństwu pracowników – mówił prelegent.

Słuchacze mogli zapoznać się m.in. z działaniami, jakie zostały podjęte w Grupie Azoty w związku z pandemią.

O modelowaniu procesów w realizacji zadań UR opowiedział Michał Boruta z firmy Siemens Sp. z o.o. Prelegent zaprezentował rozwiązania ze świata cyfryzacji. Jego zdaniem świat ten przenika się ze światem realnym, dlatego potrzebne są takie rozwiązania, które usprawnią pracę między innymi przemysłu chemicznego.

Temat kontynuował Neil Singh, przedstawiciel firmy Hexagon/Intergraph Polska Sp. z o.o., który w swojej prezentacji skupił się na cyfryzacji procesów produkcyjnych i UR w celu zwiększenia bezpieczeństwa i ograniczenia ryzyka operacyjnego. W trakcie referatu, prelegent odpowiedział na kluczowe pytania:

  • Z jakimi wyzwaniami przyjdzie nam się zmierzyć przy pomocy technologii cyfrowych?
  • Jakich efektów biznesowych oczekują firmy, które inwestują środki w cyfryzację?
  • Jakie są typowe rozwiązania w zakresie cyfrowych procesów biznesowych?

Następnie zapoznał uczestników z rezultatami przykładowego wdrożenia, które zostało wykonane przez firmę Hexagon.

Awarie i przestoje

Najlepsze rozwiązania służb UR, bezpieczna awaria, prewencja i predykcja to tematy, które zostały poruszone w ramach panelu drugiego.

Uczestnicy konferencji w pierwszej kolejności wysłuchali Marcina Dylika z Grupy LOTOS S.A., który mówił o bezpiecznej awarii i zarządzaniu naprawami tymczasowymi spółce.  

Prelegent zaczął od definicji ogólnej polityki zarządzania bezpieczeństwem procesowym, omówił co w Grupie LOTOS S.A. rozumie się poprzez naprawy tymczasowe, a następnie przeszedł do tematu współpracy i korzyści z niej płynących. Omówił także odpowiedzialności wynikające z poszczególnych funkcji i schemat postępowania w przypadku wystąpienia awarii oraz zastosowania naprawy tymczasowej. Na koniec uczestnicy dowiedzieli się, jak cały proces zarządzania naprawami tymczasowymi wpisuje się w politykę zarządzania bezpieczeństwem.

Dzień pierwszy konferencji zakończył się prezentacją Gniewosza Marszałka z Basell Orlen Polyolefins pn. „Prewencja i predykcja – minimalizacja skutków nieplanowanych awarii na przykładzie praktyk stosowanych w Basell Orlen Polyolefins”.

Jaka jest różnica między prewencją a predykcją i jakie są metody stosowane w BOP? To główne zagadnienia poruszane w ramach referatu. Uczestnicy poznali nie tylko teorię, ale także praktykę. Dzięki studium przypadku, mieli okazję zapoznać się z przykładem podejścia do predykcyjnego utrzymania ruchu w Basell Orlen Polyolefins.

________________________________________________________________________________________________________________

XIII Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym, z uwagi na sytuację epidemiczną, odbywa się w bieżącym roku jedynie w formule online (w dniach 27-28.10). Organizatorem spotkania jest firma BMP Sp. z o.o. – wydawca magazynu Chemia Przemysłowa oraz portalu kierunekchemia.pl

Honorowym Gospodarzem wydarzenia jest Grupa LOTOS S.A., Partnerem Branżowym Grupa Azoty.

fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ