Partner serwisu
29 października 2020

Podsumowanie XIII Konferencji Remonty i UR w Przemyśle Chemicznym

Kategoria: XIII Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym, 27-28 października 2020, online

XIII Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym odbyła się dn. 27-28 października 2020 r. wyjątkowo w formule ONLINE. O czym dyskutowano?
 

Podsumowanie XIII Konferencji Remonty i UR w Przemyśle Chemicznym

- W obszarze bezpieczeństwa produkcji i UR porozumienie pomiędzy poszczególnymi służbami w zakładach ma strategiczne znaczenie - podkreśla Adam Grzeszczyk, Prezes Zarządu BMP Sp. z o.o. podczas uroczystego otwarcia XIII Konferencji Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym.

Na otwarciu głos zabrał także Piotr Walczak, Wiceprezes ds. produkcji i handlu w Grupie LOTOS S.A.

- To już piąty raz, gdy jako Spółka LOTOS możemy być Gospodarzem Honorowym Konferencji Naukowo-Technicznej Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym (...) Dzielimy się z Państwem wiedzą i zdobytym doświadczeniem, jesteśmy aktywnym członkiem tego przedsięwzięcia.

Artur Kopeć, Członek Zarządu Grupy Azoty S.A. mówił natomiast o tym, jak sytuacja pandemiczna wpłynęła na planowane w tym roku konferencje.

- Konferencje organizowane przez BMP oprócz merytorycznych wystąpień, paneli i dyskusji to również liczne spotkania osób z różnych firm i zakładów, którzy wymieniają się wiedzą i doświadczeniem. Niestety sytuacja epidemiczna w kraju spowodowała, że te spotkania w tradycyjnej formie nie są możliwe. To wielka szkoda, szczególnie dla tych, którzy od dłuższego czasu mieli zarezerwowany czas w swoim kalendarzu i cierpliwie czekali na to wydarzenie. Taką niestety mamy dziś rzeczywistość i w duchu odpowiedzialności musimy się do niej dostosować - mówił A. Kopeć.

 

Konferencja podzielona została na 2 dni, 3 panele.

Program zawierał 3 wystąpienia w ramach uroczystego otwarcia, 8 merytorycznych referatów oraz 1 debatę dyskusyjną. W organizację konferencji zaangażowano aż 12 prelegentów.

 

Przyszłość zaczyna się dzisiaj

O tym, jak powinna wyglądać fabryka przyszłości, dyskutowano w ramach panelu pierwszego. Słuchacze mogli zapoznać się m.in. z działaniami, jakie zostały podjęte w Grupie Azoty w związku z pandemią i odpowiedzieć na pytanie, jak zarządzać produkcją i bezpieczeństwem w dobie pandemii?

Następnie rozmawiano o modelowaniu procesów w realizacji zadań UR, rozwiązaniach ze świata cyfryzacji i zwiększeniu bezpieczeństwa i ograniczeniu ryzyka operacyjnego.

Najlepsze rozwiązania służb UR, bezpieczna awaria, prewencja i predykcja to tematy, które zostały poruszone w ramach panelu drugiego. Dzień pierwszy konferencji zakończył się prezentacją dotyczącą prewencji i predykcji.

Narzędzia i systemy wspierające UR

Panel III tyczył się niezawodności w produkcji, a prelegenci skupili się na takich zagadnieniach jak:

  • Nowoczesne systemy zarządzania utrzymaniem ruchu i perspektywy na przyszłość
  • Ewolucja uszczelnień mechanicznych
  • Maksyma w technice
  • Aspekty współczesnej diagnostyki konstrukcji

Panel ten był także wstępem do kolejnego punktu pogramu - debaty traktującej o zarządzaniu niezawodnością i bezpieczeństwem technicznym.

Dobre przykłady i praktyki

W debacie moderowanej przez Tomasza Branickiego, Dyrektora ds. Techniki w Grupie LOTOS S.A. udział wzięło aż 5 specjalistów:

Grzegorz Błędowski, Dyrektor w Polskie LNG S.A., Gniewosz Marszałek, Dyrektor Techniczny Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o., Profesor Tadeusz Uhl, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Marek Zatorski, Dyrektor Pionu Produkcji w Grupie Azoty S.A. oraz Roman Masek, Dyrektor Techniczny w Belse.

O niezawodności i bezpieczeństwie technicznym dyskutowano ponad godzinę. Do głównych zagadnień należały:

  • Z czym kojarzy się termin "zarządzanie niezawodnością"?
  • Z czym kojarzy się termin "zarządzanie bezpieczeństwem technicznym"?
  • Kluczowe elementy strategii zarządzania niezawodnością i bezpieczeństwem technicznym”: analiza ryzyka, analiza awarii, zarządzanie zmianą, ciągłe doskonalenie.
  • Rola komunikacji, przepływu informacji w zarządzaniu niezawodnością i bezpieczeństwem technicznym.
  • Budowa kultury niezawodności i bezpieczeństwa technicznego w organizacji – dobre praktyki, kluczowe aspekty.
  • Idea "organizacji uczącej się", a zarządzanie niezawodnością i bezpieczeństwem technicznym – porównanie, części wspólne, synergia.
  • Dobre przykłady i praktyki z zakresu zarządzania niezawodnością i bezpieczeństwem technicznym z zakładów produkcyjnych.
  • Przykłady wskaźników monitorujących poziom zarządzania niezawodnością, przykłady banchmarkowych poziomów odniesienia.
  • Wykorzystanie systemów informatycznych do zarządzania niezawodnością i bezpieczeństwem technicznym – opinia, zakres wykorzystania, trendy, przykłady z przemysłu.
  • Wykorzystanie sztucznej inteligencji w zarzadzaniu niezawodnością i bezpieczeństwem technicznym - opinia, zakres wykorzystania, trendy, przykłady z przemysłu.
  • Przyszłość strategii zarządzania niezawodnością i bezpieczeństwem technicznym, zasoby, informacja, koncepcje, techniki – wizja na najbliższe 20 lat.

Przypominamy, że wszelkie pytania do panelistów można nadsyłać drogą mailową (przemyslaw.plonka@e-bmp.pl, julia.kozlik@e-bmp.pl). Odpowiedzi będą publikowane na portalu kierunekCHEMIA.pl

 

fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ