Partner serwisu
02 czerwca 2015

Piotr Sarnecki: Ciągły postęp

Kategoria: Rozmowa z...


 Tak więc przemysł oponiarski stawia na innowacyjność.
Z dumą mogę powiedzieć, że branża oponiarska jest jednym z liderów innowacyjności w przemyśle motoryzacyjnym i chemicznym. Jeśli mówimy o motoryzacji, to pozostałe branże podążają za technologią wyznaczaną przez nas. Opony różnych producentów wyglądają podobnie tylko z daleka – są czarne i okrągłe. Na tym kończą się podobieństwa. Każda z fi rm nie tylko stosuje swoje unikalne technologie, zastrzeżone i bardzo chronione, ale również wydaje mnóstwo środków na to, aby ciągle ulepszać swoje produkty.

Porozmawiajmy teraz o Polskim Związku Przemysłu Oponiarskiego. Jaka była geneza jego powstania? Byliśmy jedną z ostatnich branż, która nie miała swojej organizacji przemysłowej. Być może dlatego, że firm oponiarskich nie jest wiele. Z początku spółki wchodzące na rynek polski skupiały się przede wszystkim na nim i na budowaniu swoich udziałów. Dopiero po kilkunastu latach zobaczyły, że jest bardzo wiele tematów, które je łączą: branża jest największym pracodawcą w swoich regionach – zatrudnia ponad 10 000 osób, produkuje duże ilości opon, jest znaczącym eksporterem. Jej wkład w gospodarkę i rynek pracy warto pokazywać na zewnątrz, a część zadań można robić wspólnie. Związek jest odrębną, niezależną organizacją o wielu obszarach zainteresowań: związanych z przemysłem chemicznym, jeśli chodzi o produkcję, i – jeśli chodzi o sam produkt  – z bezpieczeństwem drogowym. W organizacji mamy różne grupy robocze, tematyczne zrzeszające ekspertów fi rm, opracowujących rekomendacje dla zarządu organizacji. W tej chwili w związku jest jedenaście fi rm członkowskich, w tym również cztery fabryki, które wymieniłem na początku.

Rozumiem, że w innych krajach Europy działają podobne związki branży oponiarskiej?
Takich organizacji jak nasza jest w Europie tylko 10, choć liczba krajów członkowskich jest prawie trzykrotnie większa. Każda z nich jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy (ETRMA) – my również do niego należymy – natomiast wiem, że takie organizacje istnieją również w USA, Japonii i Chinach.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ