Woda dla rafinerii
Woda w płockiej rafinerii pełni wieloraką rolę. To medium technologiczne wykorzystywane w procesach produkcyjnych, jako wsad do wytwarzania pary w elektrociepłowni i medium chłodzące. Służy też do celów przeciwpożarowych.
PKN ORLEN od lat inwestuje w ochronę środowiska, tylko w ubiegłym roku Spółka na zadania związane z ekologią, w tym gospodarką wodno-ściekową, wydała 460 mln złotych. Gospodarka wodno-ściekowa w Grupie ORLEN prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami, w oparciu o wewnętrzne procedury, zarządzenia i normatywy zakładowe, skupiając się na trzech kierunkach.Pierwszy z nich to bezpieczeństwo zarówno środowiska, jak i otoczenia.
Zakład w Płocku będzie jednym z pierwszych w Polsce, w którym zostanie zrealizowany program eliminacji dostarczania cysternami na teren rafi nerii chloru wykorzystywanego do produkcji środka dezynfekującego środowisko wodne. Firma zastąpi go dwutlenkiem chloru, który będzie wytwarzała już pod koniec przyszłego roku w nowych stacjach lokalnych.
Drugi kierunek to poprawa stabilności i zabezpieczenie w wodę – szczególnie tę zdekarbonizowaną, wykorzystywaną do bloku gazowego-parowego CCGT.
Tutaj PKN ORLEN inwestując w tzw. reaktory wielokomorowe, zapewni dostawę wody dla obecnych potrzeb i nowych inwestycji. Na terenie płockiej rafi nerii będzie funkcjonował trzyciągowy reaktor do przygotowania wody zdekarbonizowanej na potrzeby bieżące, jak i przyszłe zakładu dla instalacji metatezy czy instalacji CCGT.
Trzecim elementem jest poprawa efektywności. Aktualnie gospodarka wodno-ściekowa zużywa 30% energii wykorzystywanej przez zakład. Fakt ten skłonił spółkę do przygotowania programu, który pomoże zmniejszyć o ponad 52 mln kWh konsumpcję energii, poprzez wymianę 43 pomp procesowych na 8 pompowniach technologicznych będących integralną częścią bloków wodnych na pompy o większej sprawności.
fot.: PKN ORLEN, BMP