Partner serwisu
08 maja 2017

CEL: Dobrze ocenić ryzyko

Kategoria: Artykuły z czasopisma


Ogólna charakterystyka badanego systemu
Badany układ technologiczny stanowi instalacja kotłowa z kotłem pyłowym, opalanym węglem kamiennym. Paliwo dostarczane jest do kotłowni układem nawęglania zewnętrznego, składającym się z urządzeń i instalacji umożliwiających transport paliwa do zasobników przykotłowych. Zasobniki przykotłowe stanowią granicę pomiędzy układem nawęglania zewnętrznego i wewnętrznego, będącego częścią instalacji paleniskowej kotła. Węgiel z zasobnika podawany jest poprzez układy zasypowe do młynów kulowych. W młynach realizowana jest operacja mielenia węgla surowego do pyłu, który osuszany jest za pomocą gorącego powietrza z układu wentylatorowego i transportowany pyłoprzewodami do palników strumieniowych w komorze paleniskowej. Tam mieszanka pyłowo-powietrzna ulega spalaniu. Spaliny surowe kierowane są kanałem spalinowym poprzez przegrzewacze pary i podgrzewacze wody do reaktora odazotowania spalin, gdzie następuje redukcja tlenków azotu w wyniku reakcji katalitycznej z gazowym amoniakiem. Odazotowane spaliny kierowane są następnie poprzez obrotowy podgrzewacz powietrza oraz wstępny odpylacz do wentylatorów ciągu spalin i dalej do instalacji odsiarczania, gdzie dochodzi do kontaktu z sorbentem (wapno hydratyzowane). Odsiarczone spaliny kierowane są za układem filtracyjnym poprzez wentylatory wspomagające ciągu do komina i odprowadzane do atmosfery.

TAB. 3 Matryca ryzyka (7x5x4) rozbudowana o narzędzie klasyfikacji do LRZA

Instalacja zasilająca układ odazotowania spalin zbudowana jest z linii zasilania w reagent, linii magazynowania reagenta, linii dystrybucji reagenta, linii przygotowania i wtrysku reagenta, układu rozrzedzania powietrza oraz systemu wtrysku amoniaku. Reagent stanowi roztwór wodny amoniaku (woda amoniakalna). Instalacja odsiarczania zbudowana jest z linii rozładunku, magazynowania i podawania sorbentu do reaktora, a także z układu recyrkulacji, transportu, magazynowania i załadunku produktu poprocesowego.

TAB. 4 Kategorie częstości wystąpienia skutków

Instalacja paleniskowa kotła wyposażona jest w palniki rozpałkowe zasilane lekkim olejem opałowym. Paliwo magazynowane jest w zbiorniku naziemnym, zasilanym ze stacji rozładunkowej autocysterny z układem pompowym. Palniki olejowe zasilane są ze zbiornika magazynowego przewodem zasilającym i recyrkulacyjnym z układem pomp olejowych.

ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ