CEL: Dobrze ocenić ryzyko
Obieg wodny kotła obejmuje układ zasilania walczaka wodą ze zbiornika oraz linie zasilające zbiornik z instalacji kondensatu i skroplin oraz instalacji wody zdemineralizowanej. W linii kondensatu do kondensatora doprowadzana jest para z wylotu turbiny. Kondensat następnie kierowany jest przez chłodnice układu próżniowego turbiny i podgrzewacz regeneracyjny do zbiornika wody zasilającej. Woda zasilająca do kotła podawana jest ze zbiornika do walczaka poprzez układ pompowy wyposażony w filtry. Rurociąg tłoczny wody podłączony jest do komór wlotowych kotła poprzez węzeł regulacyjny wyposażony w armaturę odcinającą. Przepływ wody zasilającej kontrolowany jest przez układ regulacji poziomu w walczaku. Z części parowej walczaka para nasycona kierowana jest poprzez układ przegrzewaczy do linii pary świeżej łączącej kocioł z kolektorem oraz z turbiną. Odbiór ciepła ze skraplania pary w kondensatorze zapewnia układ chłodzenia. Woda z mis chłodni wentylatorowej kierowana jest rurociągiem do układu pompowego przetłaczającego wodę poprzez kondensator na wodorozdział chłodni. W chłodni woda ulega schłodzeniu, oddając ciepło z kondensacji pary do powietrza atmosferycznego.
Wszystkie układy technologiczne kontrolowane są lokalnie oraz zdalnie w nastawniach nawęglania i kotłowej za pomocą ciągłych pomiarów charakterystycznych parametrów procesowych, z wywołaniem alarmów dla wartości krytycznych oraz automatycznym uruchomieniem odpowiednich blokad systemowych. Instalacje wyposażone są w typową armaturę kontrolno-pomiarową oraz armaturę zabezpieczającą.
Metodyka badania HAZOP
Badanie HAZOP polega na ustrukturyzowanej i systematycznej identyfikacji potencjalnych zagrożeń oraz problemów związanych ze zdolnością do działania projektowanego systemu technologicznego, w oparciu o analizę wiarygodnych dla tego systemu odchyleń procesowych oraz ich możliwych przyczyn i skutków. Procedura badawcza oraz sposób procedowania są opisane w normie [6], zawierającej również przykłady zastosowania i dokumentowania analizy.
TAB. 5 Kategorie wielkości skutków i rodzaje oddziaływań
W ramach przygotowania procedury analitycznej podstawę odniesień stanowi analiza dokumentacji projektowej, w szczególności schematy i opisy procesowe, diagramy przepływu oraz specyfikacja oprzyrządowania kontrolno-pomiarowego. Dokumenty te wyznaczają kierunek badania, umożliwiają usystematyzowanie analizy i stanowią bezpośrednie wskazanie do identyfikacji węzłów analitycznych. Podział instalacji na węzły analityczne (części), stanowiące funkcjonalną całość zgodnie z dokumentacją projektową, umożliwia przeprowadzenie badania w kolejnych niezależnych krokach, co z kolei pozwala ograniczyć możliwość pominięcia w całym badaniu istotnych zagrożeń występujących w danej części procesu technologicznego. Z reguły węzły analityczne odnoszą się do kolejnych, poszczególnych elementów aparaturowych instalacji, np. rurociąg zasilający → zbiornik → rurociąg wylotowy → reaktor itd. Pierwszy węzeł stanowi zawsze pierwszy aparat procesowy. Optymalizacja kolejności badania węzłów analitycznych rozbudowanych instalacji może wymagać zastosowania odpowiednich systemowych technik, np. bazujących na teorii grafów i rachunku macierzowym [8].