Lepszy klimat dla łupków
– Są kwestie, na które branża chemiczna ma większy wpływ, są i obszary, gdzie jest on trochę mniejszy. Większy wpływ możemy mieć na np. surowce – powiedział Adam Leszkiewicz podczas debaty „Sektor chemiczny i petrochemiczny”.
Jednym z tematów poruszanych w debacie była przyszłość sektora, na którą wpłynie m.in. kwestia gazu łupkowego. Czy wykorzystamy tę szansę? – Mimo problemów, powinniśmy wciąż pozytywnie patrzyć w tym kierunku. I – dodatkowo – rozwijać łańcuch petrochemiczny – stwierdził Rafał Trzebiński, dyrektor wykonawczy ds. produkcji petrochemicznej z PKN ORLEN.
Komisja Europejska opublikuje złagodzone rekomendacje odnośnie poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego. To pokazuje, że głos z Unii w tym temacie jest pozytywny. Klimat w zakresie łupków poprawia się.
Jerzy Nowaliński, wiceprezes Basell Orlen Polyolefins, uznał, że gaz łupkowy może wpłynąć na niższe ceny energii, a tym samym produkcji. Zgodził się z nim prof. Cezary Możeński: – Czekamy na gaz łupkowy, który już dziś wpływa na europejską gospodarkę. Profesor podkreślił, że wydobywające gaz z łupków Stany Zjednoczone już w 2017 r. osiągną równowagę energetyczną – po raz pierwszy w historii tego kraju.
„Gazowy” wątek dyskusji podsumował Tomasz Zieliński (PIPCH): – Komisja Europejska opublikuje złagodzone rekomendacje odnośnie poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego. To pokazuje, że głos z Unii w tym temacie jest pozytywny. Klimat w zakresie łupków poprawia się.
Debata, której moderatorem jest Adam Leszkiewicz, przewodniczący Rady Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, została zorganizowana w ramach XX sympozjum Chemia 2014. Szeroka relacja z debaty, głosy dyskutantów – wkrótce na portalu i w posympozjalnym wydaniu Chemii Przemysłowej.