Partner serwisu
24 stycznia 2014

Wodór? Gaz? Reaktory wysokotemperaturowe?

Kategoria: XX Sympozjum Naukowo-Techniczne Chemia

Jakie powinny być energetyczne źródła przyszłości? Czy dziś dobrze wykorzystujemy gaz i ropę? Łupki to szansa czy mrzonka? – o tych problemach rozmawiali uczestnicy debaty poświęconej energetyce w przemyśle chemicznym podczas sympozjum CHEMIA 2014 w Płocku.

Wodór? Gaz? Reaktory wysokotemperaturowe?

Częstym dziś tematem, poruszanym choćby w czasie naukowych seminariów, jest kwestia racjonalnego zagospodarowania surowców. Dotyczy to m.in. złóż kruszyw, ale i węgla czy ropy. Czy zasoby właśnie węgla są dobrze wykorzystywane w Polsce? W czasie dyskusji zorganizowanej w ramach sympozjum Chemia 2014 w Płocku, pojawiły się odpowiedzi, że nie do końca. Wprawdzie nie należy przewidywać, że w najbliższych latach zmieni się sposób zastosowania węgla – z braku alternatyw będzie używany do prostych procesów spalania – ale w przyszłości? – Inny sposób to zgazowanie – mówił Wojciech Kozak z ZA Puławy. – Tą drogą można otrzymywać gaz o parametrach odpowiednich choćby do syntezy amoniaku.

W debacie o energetyce w chemii nie mogło zabraknąć osławionego gazu łupkowego, zwłaszcza że pojawiły się informacje o pierwszym w Polsce i Europie złożu gazu z łupków, które może być przygotowane do komercyjnej eksploatacji jeszcze w tym roku

Temat właściwego zagospodarowania surowców energetycznych kontynuował Krzysztof Kamiński (ZAK): – Z punktu widzenia chemików, wykorzystywanie ropy do napędów to coś, co nie powinno mieć miejsca. Gaz, ropa winny być stosowane do syntez chemicznych. Jako tanie źródło energii Kamiński wymienił wodór. – To paliwo zmieni naszą perspektywę – podkreślał, dodając, że w zakresie zgazowania węgla kierunkiem jest prowadzenie tego procesu pod ziemią.

Gaz, węgiel? Jakim paliwem zasilać własne jednostki energetyczne? Marcin Wasilewski z PKN Orlen omówił etapy prac nad elektrociepłowniami planowanymi przez koncern, zaznaczając, że do kwestii wyboru paliwa firma podchodzi selektywnie. Duże projekty stoją na gazie, choć np. w należącym do Orlenu zakładzie w Czechach zdecydowano o modernizacji istniejącej ciepłowni na węgiel brunatny.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ