Partner serwisu
17 czerwca 2014

Marian Rybak: Wspólna gra o emisje

Kategoria: Rozmowa z...


Na terenie Zakładów funkcjonuje już innowacyjna instalacja odsiarczania spalin. Czy w najbliższym czasie planowane są inne inwestycje związane z ochroną środowiska?
Oprócz wspomnianej instalacji odsiarczania spalin za 250 mln zł, oddaliśmy do użytku instalację do demineralizacji wody, wartą blisko 50 mln zł, dzięki której jeszcze bardziej zmniejszyliśmy pobór wód do procesów technologicznych. Niezależnie od budowy elektrowni, musimy również myśleć o starej elektrociepłowni – tutaj mamy
zaniedbania na maszynowni, nieefektywne generatory i turbiny. Dzięki dofinansowaniom unijnym już udało się nam zmodernizować elektrofiltry, a także zredukować emisję tlenków azotu. Kończymy również
prace nad stokażem amoniaku, który niedługo będziemy mogli eksploatować.

Oddaliście również do użytku instalację do produkcji nawozów płynnych. Teraz kolej na instalację do
produkcji nawozów stałych.

Stale śledzimy zmiany, jakie zachodzą na rynku nawozowym, przygotowując nowoczesne formuły nawozowe, przystosowane do konkretnych upraw. Zauważamy również znaczący wzrost konsumpcji nawozów płynnych z siarką. Teraz czas na nowoczesną formułę nawozów granulowanych na bazie mocznika i siarczanu amonu. Inwestycję tę będziemy chcieli zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Planujemy również zmodernizować jedną z linii saletry amonowej z granulacją wieżową i przekształcić na granulację mechaniczną, która daje większe i jednakowe granule – bardziej pożądane przez rolników.
Projekt ten jest już realizowany w Grupie Azoty w Tarnowie, chcemy powołać jeden, wspólny zespół do realizacji tych inwestycji w dwóch lokalizacjach.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ