Partner serwisu
16 kwietnia 2024

POŻARY INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH

Kategoria: Aktualności

„Pożary instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii to temat naszej raciborskiej konferencji. Temat ciekawy, ale nieoczywisty” – tak spotkanie poświęcone m.in. gaszeniu fotowoltaiki rozpoczął Marcin Kaczmarczyk, dyrektor ds. projektów inwestycyjnych w firmie ENSOL, będącej organizatorem wydarzenia, które odbyło się 12 kwietnia w Raciborzu.

POŻARY INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH

– Dlaczego my, jako firma ENSOL, organizujemy taką konferencję? Wszystko po to, aby pokazać, że instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne pod warunkiem, że projektują i montują je specjaliści. Nigdy nie szliśmy drogą na skróty, a współpraca ze strażą pożarną nie trwa od dzisiaj – już w 2017 roku odbył się pierwszy pokaz, co świadczy o naszej odpowiedzialności za nasze fotowoltaiczne produkty – podkreślał podczas otwarcia Marcin Kaczmarczyk.

W programie konferencji zorganizowanej przez firmę Ensol oraz Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu zaplanowano pokazy strażackie, podczas których omówiono poszczególne elementy instalacji fotowoltaicznych, na czym polega ich praca oraz jakie zabezpieczenia stosowane są w tego typu rozwiązaniach. Uczestnicy mogli zobaczyć też kilka efektownych pokazów, z różnymi testowanymi układami:

  • Zestaw składający się z 16 modułów połączonych w jeden string zamontowany na konstrukcji imitującej dach skośny z rozdzielnicą DC, na których wykonywane były pomiary Isc, napięcia Uoc, pomiar warunków środowiskowych (irradiacja, temperatura – metrel), prezentacja urządzenia wykorzystywanego przez strażaków. Wykonano sztuczne przebicie jednego z biegunów modułów na konstrukcję i testy. Po nich układ został spięty do wersji początkowej. String został zakryty różnymi rodzajami plandek (dostarczonych przez strażaków), by sprawdzić, czy napięcie Uoc zmieniło się. Następnie podpalono moduły. Za pomocą pirometru/kamery termowizyjnej badana była ich temperatura. Podczas spalania sprawdzano napięcie Uoc. Jako środka gaśniczego użyto specjalnej gaśnicy pokrywającej moduły na czarno.
     
  • Zestaw składający się z 16 modułów umieszczony na konstrukcji stalowej. Układ składający się z stringu modułów wyposażonych w optymalizatory mocy – cały czas kontrolowano Uoc, Isc podczas rozwarcia instalacji, zasymulowano ponowne zwarcie na instalacji (przebicie izolacji i zwarcie dwóch biegunów na instalacji).
     
  • Zestaw umieszczony na konstrukcji stalowej. Układ wyposażony w rozłącznik DC – omówiono oraz zaprezentowano zadziałanie wyłącznika DC: test wyłączenia w przypadku zaniku napięcia, test powrotu do pracy poprzez zasilenie wyłącznika, nagrzewanie wyłącznika i test zadziałania w przypadku wykrycia wysokiej temperatury (podpalenie stringu i gaszenie sprężoną pianą).
     
  • Zestaw umieszczony na konstrukcji stalowej. Układ wyposażony w mikroinwertery – przedstawiono prosty układ, wyjaśniono różnice pomiędzy układem mikroinwerterów a klasycznym inwerterem.
     
  • Podpalenie magazynu energii.
     
  • Zestaw umieszczony na konstrukcji stalowej. Układ zbudowany z modułów szyba – szyba. Podpalenie modułu i wykazanie różnic pomiędzy tradycyjnym modułem.

Po ćwiczeniach gaśniczych, uczestników spotkania przywitał (w Zamku Piastowskim w Raciborzu) st. bryg. Jarosław Ceglarek, komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Raciborzu, oraz Grzegorz Swoboda, starosta raciborski. W tej drugiej części konferencji wygłoszono także prelekcje, m.in. firmy ENSOL i zaprzyjaźnionych z nią spółek, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu oraz prof. dr. hab. Piotra Żabińskiego z Wydziału Metali Nieżelaznych, Katedry Fizykochemii i Metalurgii Metali Nieżelaznych w AGH, który omówił przyczyny pożarów magazynów energii.

***


Organizatorami spotkania byli: firma Ensol oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, patronami: AGH i Powiat raciborski. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP 3 Katowice, KierunekCHEMIA.pl; KierunekEnergetyka.pl oraz portal gramwzielone.pl

fot. BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ