Stawiamy na innowacje. Rozmowa z Katarzyną Byczkowską, Dyrektor Zarządzającą BASF Polska
– Wiąże się to z inwestycją w badania i rozwój, na które w minionym roku przeznaczyliśmy ponad 2 miliardy euro. BASF przygotowuje obecnie około 3000 projektów, w które zaangażowanych jest ponad 11 000 pracowników w ośrodkach badawczo-rozwojowych na całym świecie – mówi Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzająca BASF Polska.
• Wymogi dotyczące ochrony środowiska, zmieniające się przepisy prawa, kwestie związane z przemysłem 4.0… Co dzisiaj jest największym wyzwaniem dla europejskiego przemysłu chemicznego?
Z pewnością nadmierne regulacje prawne, obostrzenia związane z ochroną środowiska i digitalizacja stanowią najbardziej aktualne wyzwania dla przemysłu; w przypadku branży chemicznej dodać jeszcze należy dostęp do bazy surowców. Niemniej każde wyzwanie, jak choćby regulacje, może stanowić szansę.
• Szansę na co?
Na rozwój i zmianę jakościową. W BASF staramy się mocno współpracować z Unią we wszystkich tematach związanych z ochroną środowiska, przeciwdziałaniu zmianom klimatu, redukcji emisji CO2, czyli ujmując to szeroko – w obszarze zrównoważonego rozwoju. BASF chce być w tym zakresie liderem. Natomiast trzeba sobie zdać sprawę z faktu, że nadmierne regulacje w stosunku do państw członkowskich UE powodują obniżenie ich konkurencyjności na rynku globalnym. Dotyczy to wielu kwestii, w tym bazy surowcowej.
• Znaleźliście jednak na to rozwiązanie.
Naszym rozwiązaniem są innowacje, dzięki którym będziemy mogli zastąpić dziś wykorzystywane surowce innymi, czy też wdrożyć procesy, w których z surowców korzysta się bardziej wydajnie.
• Czy przy opracowywaniu nowych produktów stawiacie na badania własne czy może na współpracę z nauką, ze startupami?
Stawiamy na innowacje, które są jednym z filarów naszej strategii – zaraz po digitalizacji – a wiąże się to z inwestycją w badania i rozwój, na które w minionym roku przeznaczyliśmy ponad 2 miliardy euro. BASF przygotowuje obecnie około 3000 projektów, w które zaangażowanych jest ponad 11 000 pracowników w ośrodkach badawczo-rozwojowych na całym świecie. Dzięki innowacjom możemy być konkurencyjni, rozwijać się i szukać nowych rozwiązań. W Polsce nie mamy własnego R&D, dlatego stale rozwijamy współpracę z uczelniami i szukamy ciekawych startupów.
Komentarze